Rodinné hospodářství Dvořákových
Hledat
Navigace: Biostatek Skorkov > Anglonubijské kozy

Anglonubijské kozy

Proč právě anglonubijky

S chovem anglonubijských koz jsme začali v r. 2011. K jejich pořízení nás zlákalo především jejich chutné mléko, které narozdíl od mléka českých plemen není cítit kozinou. Navíc má vyšší obsah tuku a bílkovin, takže i výtěžnost je vyšší. Dříve jsme měli pár českých bílých koz, ale jejich mléko jsme zpracovávali sporadicky. Za studena nebylo špatné, ale sem tam byl cítit závan koziny, a při zahřátí nebo nalití do kávy bylo cítit téměř vždy. Nyní z mléka vaříme, vyrábíme si čerstvé sýry, tvaroh, jogurt, někdy i máslo, a vše je výborné.

Naše stádo

V roce 2019 se naše stádečko skládá z 10 koz a 2 plemenných kozlů, přičemž všechny kozy jsou 100% anglonubijky s rodokmenem. Zatím 6 našich koz má vydojenou třídu Elita (E) nebo Elita rekord (ER) a od těchto koz uchovňujeme každoročně několik kozlíků . Chov je od samého počátku v kontrole užitkovosti a zdraví a od r. 2015 máme přidělen status kontrolovaného rizika vůči TSE.

Způsob chovu

Naše kozy tráví noc ve stáji a každé odpoledne chodí ven, buď na pastvu, nebo alespoň na rozlehlý dvůr. Jelikož jsme v režimu ekologického zemědělství, krmíme téměř výhradně našimi výpěstky, to znamená především senem, senáží a obilím. Kdykoliv je možnost, zařazujeme do jídelníčku také větve. Kozy u nás netrpí zažívacími potížemi ani záněty vemene a těší se dlouhému a spokojenému životu. A my můžeme mít  dobrý pocit z kvality takto vyprodukovaného mléka. 

 

DSCN3070.JPG
DSCN3118.JPG
20171005_145338.jpg
Výstava v Třebíči.jpg
Šampion trhu v Táboře.jpg
Národní výstava Čáslav.jpg
DSCN3184.JPG
Kozlíci před bonitací.JPG
 
© www.biostatek-skorkov.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma